Delavnica
27.–29. oktober 2023 (začetek v petek ob 17h, sobota in nedelja ves dan – po dogovoru s skupino)
Rok za prijave: 30. september 2023
Lepo vas vabimo k udeležbi na tridnevni delavnici s kustosoma_injama Maximilianom Lehnerjem in Tio Čiček. Namenjena je študentom in mladim zaposlenim na različnih področjih kulture in ustvarjalnosti, ki si želijo kurirati sodobno umetnost ali imajo izkušnje s tovrstnim kuratorskim delom. Glede na interese udeležencev bomo izbrali besedila in jih uporabili za svojo razpravo in razmislek o trenutnih pogojih in načinih dela v kulturni produkciji.
Delavnica Delaj, kustos_inja, delaj! je eksperiment v razmišljanju in razpravljanju o tem, kako se lotiti želje po ustvarjanju projektov na najboljši možni način, ne da bi idealizirali sredstva ali poti do tega cilja. V razpravah o konceptih umetniških razstav pogosto pozabimo, da njihova postavitev vključuje financiranje in delitev dela. Čeprav kuratorski diskurz vključuje ta vprašanja in usmeriti kuratorske zamisli v polje idealov, ki si jih prizadevamo doseči, bi lahko svoje pogovore razširili na pomen vpliva omrežij, fizičnega in duševnega zdravja, sodelovanja itd. Delaj, kustos_inja, delaj! bi lahko bila priložnost, da dodamo nekaj opomb k pomembnim diskurzom, jih odkrijemo in razmislimo o tem, kako lahko delamo z njimi, namesto da jih doživljamo kot breme pri ustvarjanju razstav. Delavnica bo sestavljena iz uvodnega dela (1. dan), ki mu bo sledilo podrobno branje dveh ali več besedil (približno eno besedilo na dan, dva dni), ki bodo izbrana med uvodno fazo delavnice. Tako bodo upoštevani tudi želje in interesi udeležencev. Mimo teh besedil bomo razpravljali o razstava, načinih skupnega dela, umetniških delih ter konkretnih utopijah tega, kakšnega sveta umetnosti si želimo. Delavnica je predvidena kot nehierarhična struktura za izmenjavo zamisli, interesov, skrbi in znanja.
PRIJAVA
Delavnica je brezplačna in bo potekala v angleščini. Prosimo, pošljite svoje prijave do 30. septembra 2023 na naslov maja.hodoscek@celje.si, v vrstico z “zadevo” pa zapišite “Workshop WCW“.
Prosimo, priložite tudi kratek življenjepis ali povzetek svojih interesov in/ali izkušenj (v angleščini). Če imate kakršno koli vprašanje glede delavnice, prosimo, pišite na naslov maja.hodoscek@celje.si.
*
Tia Čiček so magistrirali iz umetnostne zgodovine na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. V zadnjih letih so delali kot kustos_inja in producent_ka sodobne umetnosti v različnih prostorih, kot sta Center urbane kulture Kino Šiška (Ljubljana) in DobraVaga (Ljubljana), od januarja 2020 pa so umetniški_a direktor_ica Galerije Škuc (Ljubljana). Od julija 2022 so sovodja World of Art School for Curatorial Practices and Critical Writing (Šole sveta umetnosti za kuratorske prakse in kritično pisanje) pri SCCA-Ljubljana, Slovenija. Leta 2018 so se udeležili tečaja na Mednarodni poletni akademiji likovnih umetnosti v Salzburgu, ki sta ga vodila Ruth Noack in Grace Samboh, z naslovom Razmišljanje z umetniškimi deli, in dokončali dvoletni kuratorski program na World of Art School for Curatorial Practices and Critical Writing. Njihovi poglavitni interesi so teorija dela in etika skrbi, skozi kateri poskušajo ponovno razmisliti o ustaljenem postavljanju razstav in sodobni umetniški produkciji. So del platforme za kuratorske razprave bad curating inc.
Maximilian Lehner so kustos_inja za razstave in javni program Mednarodne poletne akademije likovnih umetnosti Salzburg in ustanovitelj_ica The Real Office (RO) v Stuttgartu, agencije za koncepte, financiranje in projektno vodenje na neodvisni umetniški sceni. Od leta 2016 do 2022 so bili Maximilian asistent_ka za raziskovanje in poučevanje na Inštitutu za sodobno umetnost in medije na KU Linz. Študirali so teorijo umetnosti in filozofijo v Parizu, Stuttgartu in Linzu, ker trenutno opravljajo doktorski študij. Maximilian so sodelovali na kuratorskih tečajih Ruth Noack in Grace Samboh na Poletni akademiji v Salzburgu ter na tečaju Joanne Warsza na ECCA, Cluj/Art Encounters Foundation, Temišvar, in so del programa CuratorLab 2023 na Konstfack, Stockholm (so so-kustos_inja Autostrada Biennale v Kosovu). Razvijajo projekte z RO v Stuttgartu in Salzburgu in so kurirali razstave za umetniške prostore, kot so Salzburger Kunstverein, ElectroPutere (Craiova/Bukarešta), Galerija Škuc (Ljubljana), Fünfzigzwanzig (Salzburg), BLOK (Zagreb), sehsaal (Dunaj) in aqb (Budimpešta). Njihova besedila so bila objavljena v umetniških revijah, kot so BLOK, Kajet, Revista Arta, ETC. ter Artforum. So del umetniškega kolektiva Funduk ter platforme za kuratorske razprave bad curating inc.